środa, 8 września 2010

Socrealistyczna kamienica - ul. Chociszewskiego

Nie wiem z czego to wynika, ale ostatnimi czasy w Poznaniu trwa akcja remontowa socrealistycznych budowli. Są w super stanie, czyste i ładnie otynkowane. Remonty są robione ze ze smakiem i poszanowaniem stylu budynku.
Przykładem tego mogą być kamienice w okolicach placu Cyryla Ratajskiego, placu Wielkopolskim czy właśnie w tej części Łazarza.

W dzisiejszym poście wrzuciłem kilka zdjęć takiej odnowionej kamieniczki, leżącej w
bezpośrednim sąsiedztwie bloku z poprzedniego posta.

Ciekawe kiedy modernistyczne i funkcjonalistyczne budynki w Poznaniu doczekają się takiej szeroko zakrojonej akcji remontowej?

English version:
Don't know why, but lately we have a big socialism-realism building's renovation activity happening in Poznań. They are in a great shape, nice and clean. I have to admit repairs are done with good taste and respect for the style.
Good examples are tenement houses near Cyryl Ratajski Square, Wielkopolski Square or in this particular part of Łazarz (Łazarz is a part of Poznań, here you can see some more pics).
Today I've decided to put pictures of one of these renovated tenement houses - it's not far away from the building from my last post.
I am just wondering, when modernism and functionalism building will get a chance to look as good as these...


6 komentarzy:

 1. W końcu socrealizm w Polsce nawiązuje do klasycyzmu i renesansu.
  Jakoś lubię ten styl. Kojarzy mi się z dzieciństwem, Warszawą, MDM i Pałacem Kultury. Szkoda, że w Poznaniu nie zbudowano poważniejszych przedsięwzięć, jak choćby Plac Kościuszki we Wrocławiu.
  Fajnie, jak miasto posiada zabudowę z różnych epok, czy to gotyk, czy secesja, czy poniemieckie modernistyczne budowle z lat 30.,jakich dużo we Wrocku, a najbardziej mi się podoba posępne piękno wrocławskiego głównego urzędu pocztowego, choć jest to styl raczej nie "do podobania", tylko bardziej dla koneserów architektury.

  OdpowiedzUsuń
 2. co to za roznica, Wroclaw to wyjatkowa prowincja w porownaniu z Poznaniem!

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście bardzo ładnie to wygląda. W Warszawie kładzie się styropian i tynkuje, nie opieprzają się :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O tą znam dobrze, moja ciocia tam mieszka. Całkiem przestronne mieszkania i fajne duże okna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś co najbardziej mnie irytuje to "czeski film".
  Inaczej mówiąc brak informacji lub informacja pochachmęcona.
  Autor tego bloga co prawda umieszcza świetne fotki ale do sfotografowanych obiektów to już za nim nie trafisz.
  Jaka trudność w tym żeby podać numer kamienicy ??
  Tym bardziej gdy wejścia znajdują się od podwórza.
  PS
  Podobne kamienice znajdują się przy Śniadeckich ukryte za starymi kamienicami, wciśnięte pomiędzy starsze kamienice stojące przy samej ulicy a park Kasprzaka - dojście od ulicy Parkowej

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie, że w moim ulubionym mieście są podejmowane takie remonty. Szkoda, że mój rodzinny Kalisz nie prowadzi podobnej polityki, a ma to miasto ogromny potencjał na śliczny wygląd jeśli władze zdecydowałyby się na restaurację co bardziej zniszczonych obiektów. Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń