czwartek, 30 września 2010

Kamienica w międzywojennym stylu państwowym

Jak już pewnie mieliście okazję zauważyć, bardzo lubię przedwojenne budownictwo, a szczególnie styl w jakim budowano w II RP budynki państwowe (albo chociaż budowane przez państwo) - jest to specyficzna mieszkanka art deco, klasycyzmu, modernizmu i funkcjonalizmu. Generalnie można powiedzieć, że są to rzeczy bardzo eleganckie, trwałe i funkcjonalne.
Takim budynkiem jest kamienica przy ul. Głogowskiej, wybudowaną ją, jak i jej podobne, zapewne w latach 30. za państwowe fundusze.
Przeznaczone były dla mniej zamożnych ludzi, urzędników niższego rzędu itp., dzisiaj jednak taka architektura i tak duże metraże mieszkań, biją na głowę propozycje deweloperów oferujących swoje miniapartamenty.

English version:
As you might notice, I am a big fan of pre-war buildings, especially - of public buildings built in Second Polish Republic (or at least built by the state) - it is a specific mix of art deco, classicism, modernism and functionalism. Let's just say these things are chic, durable and functional.
A tenement house on Głogowska St. fulfills all these conditions and it was built probably in the '30s on state funds.
The house was designed for less wealthy people, for example clerks etc. Today architecture like this particular one are much better than developers offering their miniapartments.

2 komentarze:

  1. Spędziłem w Poznaniu parę lat temu tzw. weekend majowy i nadal mam wrażenie, że chyba z miesiąc powinno się poświęcić na oglądanie samych kamienic. Tyle cudeniek się tam zachowało, i modernistycznych, i secesyjnych, że tylko chodzić i pstrykać.

    OdpowiedzUsuń
  2. O tak, "apartamenty już od 30 m2" :)

    OdpowiedzUsuń