wtorek, 12 października 2010

Hotel Sheraton

Od razu na wstępie zaznaczę, że nie lubię tego budynku. W dalszej części posta tylko rozwinę to pierwsze zdanie.

Hotel Sheraton w Poznaniu to jedna z najnowszych, dużych inwestycji budowlanych w centrum miasta. Znajduje się on u zbiegu ulic Roosevelta i Bukowskiej. Właśnie w tym miejscu nasuwa się pierwszy zarzut wobec tego budynku- jego fasada zwrócona jest ku ul. Bukowskiej, podczas gdy na widok z głównych ulic Poznania - ul. Roosevelta wystawiona jest ogromna płachta z jakimiś głupimi reklamami, które przywodzą na myśl raczej bałagan w centrum Warszawy niż raczej uporządkowany Poznań.
O ile usytuowanie frontu budynku można sobie wytłumaczyć kształtem działki, którą udało się wykroić z tego już mocno zabudowanego terenu, o tyle to, że taki luksusowy hotel musi dorabiać sobie obwieszając się reklamami, trudno zrozumieć.
Najgorsze jest jednak to, że budynek hotelu jest zbudowany bez pomysłu - wygląda jak tysiące innych podobnych na całym świecie, "ozdobiony" jakimiś metalowymi i szklanymi dynksami, prawdziwej architektury nie ma w tym za grosz.
Szkoda, bo architekt mógł nawiązać do pobliskich budynków Międzynarodowych Targów Poznańskich (a przede wszystkim do pozostałości po PeWuKa) czy Starej Drukarni.

English version:
First of all, I dont like this building. In next paragraphs I will just tell more about it :)
Sheraton Hotel in Poznań is one of the newest big constructions in the city center. It is placed between Roosevelt St. and Bukowska St. And that is the first one of my objections - its facade is turned to Bukowska St. and from Roosevelt St. (one of main streets in Poznań) you can only see some stupid advertising sheets (which reminds me more about Warsaw's messy center than about clean and tidy Poznań). I suppose I am able to explain building's location because of a really small parcel, but why an expensive hotel like this one has to earn extra by haning advertisings?
The worst thing is the whole place has completly no conception - it looks like thousands of others, with glass and metal parts, but there is no real architecture at all.
It's a big shame, cause architects could refer to other buildings in this area - f.e. Poznań International Fair (earlier General National Exhibition) or an old printing-house.


\
Na jednym zdjęciu dobra i zła architektura :)
Good and bad architecture in one place:)
Taką właśnie architekturę pokazuje Hotel Sheraton większości Poznaniaków.
That is the architecture Sheraton Hotel shows to men of Poznań.

6 komentarzy:

 1. ee sorry ale co to robi w blogu "Modernistyczny Poznan" ? Bo ma parter na slupach (nie wiedziec po co, bo kawalek )?

  OdpowiedzUsuń
 2. Na blogu Sheraton pokazuje jak wygląda kiepska architektura :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda tak bo to jest Sheraton. Gdyby nie trakcje tramwajowe, gdyby nie przystanki na Bukowskiej i okropny płot od Roosevelta to byłby ładny w całej okazałości:)
  A reklama? Wolę to niż gołą ścianę. Okien tam nie dali bo od tej strony pewnie jeszcze coś dobudują, więc tymczasowo reklamy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Petitku nie znasz sie.

  OdpowiedzUsuń
 5. chciałbym zauważyć, że ściana budynku od roosevelta byłaby przypuszczalnie atrakcyjniejsza gdyby nie życzenie konserwatora by przez prześwit na dole było widac starą drukarnię. nim coś zjedziecie, zastanówcie się dlaczego powstało w taki a nie inny sposób.

  Mikołaj

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimie - nie ma lepszego sposobu na urządzenie parteru jak uniesienie budynku na słupach. Zdecydowanie nie musi to wygladać tak fatalnie.
  A budynek drukarni jest świetny i dobrze zeby było go widać.
  Natomiast płachta reklamy od Roosevelta tak czy inaczej jest obleśna i pokazuje, że zamiast poważnego hotelu kwitnie tam mały geszefcik.

  OdpowiedzUsuń