sobota, 6 marca 2010

Sekretariat i Otwarta Dłoń - Chandighar cz.2

Budynek Sekratariatu w Chandigharze autorstwa (cóż za zaskoczenie) Le Corbusiera.
Ogromna masa szlachetnego betonu, prostę kąty i wielka przestrzeń, wszystko to daje piorunujący efekt.

English version:
The Secretariat building in Chandigarh designed by (what a surprise) Le Corbusier.
The huge mass of noble concrete, straight angles and a really big space, it all makes an incredible effect.

Już samo wejście do kompleksu jest wyzwaniem. Najpierw należy uzyskać zezwolenie na zwiedzanie i robienie zdjęć, korzystając z pomocy biura turystycznego na dworcu autobusowym. Potem, już w samym kompleksie, trzeba się przygotować na pielgrzymkę po biurach, gdzie sprawdzają wszystko. Natomiast spacer po kompleksie to już czysta przyjemność, zarówno dla nas jak i dla eksortującego nas żołnierza z AK 47 :)
An entrance to the complex is quite a challenge. First, you have to get a permission (Tourist Bureau in the ISBT). Then, in the Complex, you better be prepared for a pilgrimage from one bureau to another, where they check everything. But the walk after all that stuff is a pure pleasure, for us as well as for an escort - a soldier with AK 47:)


Wrażenia z własnoocznego obejrzenia Sekretariatu jest warte przejścia przez biurokratyczne zakręty.
Experiences from my own Secretariat's tour is worh the bureaucracy pilgrimage.
Dach budynku Sekretariatu.
The rooftop of the Secretariat.

Dach cz.2
The rooftop vol.2

Beton jest wszechobecny. Miło ze strony włodarzy budynku, że nie starają się go upiększyć, jak to ma miejsce w Polsce, gdzie bloki malowane są w idiotyczne kolorowe paski - fuj :)
Concrete is everywhere. It's quite nice that local authorties do not try to beuatify it, like in Poland for example, where blocks of flats are painted in idiotic colorful belts - ughh :)


Otwarta Dłoń - symbol Czandigharu. Świetna rzeźba, a w dodatku rusza się na wietrze.
The Open Hand monument - it's a Chandigarh symbole. It is a great sculpture and it moves when there is a wind.

Plac dzielący Sekretariat i Sąd Najwyższy jest gigantyczny i cały wyłożony betonowymi płytami.
The square betwen the Secretariat and High Court is giant. The whole place is made of concrete plates.Buddyjskie Koło Dharmy
The Ashoka Chakra

Ciekawy budynek między Sekretariatem a Sądem Najwyższym. Ktoś ma pomysł jakie ma przeznaczenie?
Here you can see an interesting building between the Secretariat and High Court. Does anybody have an idea of its destination?

4 komentarze:

 1. "idiotyczne kolorowe paski' na Osiedlu Chrobrego?

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie tylko na os.Chrobrego. Kolorowe paski to ogólnopolski styl malowania bloków po termomodernizacji. To takie odreagowanie po brzydkiej szarości całych osiedli, zbudowanych z kiepskiej jakości materiałów. Tylko dlaczego od razu muszą być jakieś kolorowe mazy?

  OdpowiedzUsuń
 3. Napisz coś o swoich odczuciach, jak tam się mieszka, spaceruje? Jaki jest ogólny klimat miasta? Czy goły beton w dodatku w nienajlepszym stanie nie jest depresyjny?
  Jestem akurat w temacie bo niedawno czytałem o Ville Contemporaine i Plan Voisin Le Corbusiera.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miasto jest piekne i najlepsze do mieszkania w Indiach. A mysle, że pod względem komfortu życia może konkurować z miastami europejskimi, a pod względem zaplanowania i wykonania przewyższa o kilka klas polskie miasta.
  W Chandigharze jest bardzo dużo zieleni, a jeden wielki park ciągnie się przez całe miasto. Co do betonu to na zdjęciach jego uroda może i jest dyskusyjna, ale w realu wygląda naprawdę super i chciałoby się w tym mieszkać. Stan tych budynków jest niezły (a jak na Indie to wspaniały), poza tym bronią się świetnym zaplanowaniem i dość wysoka jakością wykonania.

  Jeśli masz (macie) jeszcze jakies pytania to smiało.

  OdpowiedzUsuń