środa, 25 stycznia 2012

Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa

WSNHiD powstała w 1996 roku, jednak własną siedzibą w obecnym miejscu przy ul. Kutrzeby niedaleko poznańskiej Cytadeli, może się pochwalić od roku 2003, kiedy to została otwarta pierwsza część kampusu z najbardziej reprezentacyjnym "rotundą" na czele. 

English version:
WSNHiD came into being in 1996, but it has been on Kutrzeba St. next to Citadel since 2003, when the first part of campus with a big rotunda has been opened.Budowa kolejnej części kompleksu została rozpoczęta w połowie 2009 roku i postępowała bardzo szybko - już w październiku następnego roku kolejne części zostały oddane do użytku. Budowa obiektów była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.
Building of next parts of the campus has been started in the mid-2009 and was really fast. In October 2010 some of them were opened. The investment was co-financed from EU sources.

Cały kompleks uczelni utrzymany jest w rozsądnym i minimalistycznym modernizmie, a dominującym materiałem na elewacji jest czerwona cegła połączona z gładkim białym tynkiem. Zarówno starsza jak i nowa część została zaprojektowana przez Mariusza Wrzeszcza, któremu należą się wyrazy uznania za dobre dopasowanie budynku do historycznego otoczenia i nie poddanie się modzie na nadmierne "udziwnianie" i unowocześnianie na siłę architektury.
The whole campus is kept in a wise and minimal modernism, with red bricks and white, smooth plaster as  dominant materials.  The old part, as well as the new one were designed by Mariusz Wrzeszcz, who should be really thanked for good buildings adaptation to historic city center and lack of strange, pseudo-moderns elements.


Wnętrza WSNHiD również są warte uwagi, wspomnę jedynie, że można w nich znaleźć dzieła takich artystów jak Tadeusz Kantor, Leon Tarasiewicz czy Magdalena Abakanowicz.
 Insides are also worh of seeing - you can find there art pieces of such artists as Tadeusz Kantor, Leon Tarasiewicz or Magdalena Abakanowicz.


Siedziba WSNHiD przyjemnie kontrastuje z fanfaronadą nieodległego Collegium Iuridicum Novum, które zostało opisane w poprzednim poście i wywołało burzę na fanpageu Modernistycznego Poznania na Facebooku. Dyskusja była ostra i ciekawa, a takie lubię najbardziej.
WSNHID building is a nice contrast to nearby Collegium Iuridicum Novum, which was the main theme of my last post and caused a huge fight on Modernistyczny Poznań's fanpage. Discussion was sharp and interesting, and that's what I like most.


Wyświetl większą mapę

3 komentarze:

 1. Chętnie podzielę się swoimi opiniami i spostrzeżeniami - ten obiekt fotografowałam już 3 razy :-)
  Budynek WSNHiD bryłowo jest bardzo fajną realizacją doskonale łączącą praktyczność funkcji edukacyjnej z otwartością przestrzeni dla podjęcia odmiennych funkcji - wystawowa, koncertowa, etc.

  Jedną rzecz niestety trzeba przyznać, jakość wykończenia części pierwszej, która została uhonorowana II nagrodą Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w konkursie "Budowa Roku 2002" jest dość przeciętna (posadzki z pcv, mało atrakcyjne wnętrza sal - widać "taniość" i typowo szkolny klimat). Sama elewacja nie jest jak opisano w treści posta z cegły - tylko z ceramicznej okładziny imitującej czerwoną cegłę :-)

  Zupełnie odmiennie oceniam nową część budynku, która jest doskonałym przykładem połączenia estetyki i minimalizmu - choć można przyczepić się do mało wydajnego wykorzystania przestrzeni od frontu ulicy Kutrzeby. Część edukacyjna nadal nie zadziwia, jest dość zwyczajna. Część reprezentacyjna z atrakcyjnym wejściem i charakterystycznymi schodami dostrzeganymi od frontu budynku wraz z Aulą Artis, jest naprawdę dobrze zorientowana dla imprez masowych jak choćby spektakle w ramach festiwalu Malta.

  Ciekawą rzeczą jest to, że czarne wnętrze Auli Artis, które wygląda wyjątkowo atrakcyjnie daje niestety czasem nieciekawe efekty dźwiękowe. Czarne elementy stalowe podczas przedstawień pod wpływem nagrzewania się od promieniowania cieplnego, po prostu trzeszczą po ok. 45 minutach - w opinii niektórych osób zajmujących się techniczną obsługą imprez tam organizowanych potrafi to mocno rozpraszać uwagę.

  Nie mniej jednak jest to jeden z ciekawszych kompleksów edukacyjnych w naszym mieście. Bardzo wydatna i przemyślana w kontekście urbanistycznym architektura. Trochę zepsuta wykonawstwem, ale na pewno atrakcyjna i funkcjonalna.

  Kilka zdjęć: http://fotoarchitektura.pl/WSNHiD.php#galeria/WSNHiD/WSNHiD-1.jpg

  A wkrótce chętnie pokażę zdjęcia z nowej części :-)

  A co powiesz Marcinie o tym by napisać parę słów o budynku szkoły w poznańskim Skórzewie? Tam dopiero mamy do czynienia z modernizmem - uczą się tam tez poznańskie dzieciaki więc można potraktować chyba jako Poznań w pewnym sensie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, że ten nowy budynek en face na czarno-białym zdjęciu wygląda pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli chodzi o szkolenia pracownicze, gorąco polecam www.qualityguide.pl!

  OdpowiedzUsuń