niedziela, 10 lipca 2011

Karolek - czyżby najładniejszy nowy budynek w Poznaniu?

Kiedy pojechałem na Grunwald, żeby zrobić zdjęcia Eskulapa, niedaleko niego zobaczyłem bardzo ładny nowy budynek. Po bliższych oględzinach okazało się, że jest nim nowy akademik Akademii Medycznej (hmmm... teraz to chyba Uniwersytet Medyczny) "Karolek".
DS "Karolek" został wybudowany w 2010 roku przez wielki szwedzki koncern Skanska, a jego projektantami są Front Architects.
Akademik pokazuje, że można wybudować nowy budynek, który nie jest historyzującą poczwarką z kolumienkami i tympanonami, albo z drugiej strony nie jest pseudonowoczesną szkaradą z aluminiowymi płytami zamiast elewacji i wiecznie brudnym taflami szkła (kłaniają się warszawskie wieżowce). Karolek jest prosty, funkcjonalny i dobrze wpisuje się w otoczenie - czyli zachowane są główne przesłanki modernizmu. Biel elewacji jest przełamana kolorowymi akcentami w linii okien - bardzo fajny efekt. Widać, że jednak można przełamać szarość miasta bez kiczu.

English version:
When I went to Grunwald to take some pics of Eskulap, I saw quite a nice building not so far away. I came closer and it was a new dormitory of Poznań University of Medical Sciences named "Karolek" by its patron Karol Marcinkowski.
Karolek dorm has been built in 2010 by a huge company - Skanska and designed by Front Architects.
This place shows that it is possible to built a new building without stupid historical references, without columns, without tympanums and without pseudomodern ugly alu places and always dirty glass surfaces (like skyscrapers in Warsaw).
"Karolek" is simple, functional and it matches its neighbourhood - so it fulfills all main modernism elements. White facade has colour accents near all windows, it's a really great way to fight with the city's greyness.


Jak widać studenci Akademii Medycznej lubią sobie popisać na murach, a dodatkowo są grunwaldzkimi patriotami :) Czekamy na odpowiedź Jeżyc.
As you can see students of PUMS like writing on walls, and they are true Grunwald patriots. Waiting for Jeżyce to response.
(if you are not from Poznań: Grunwald and Jeżyce are two Poznań districts. The inscription means: It's Grunwald and not Jeżyce, so go fuck youself) :)A teraz wyniki Modernistycznego Konkursu:
Nagroda wędruje do autorki odpowiedzi:
Najfajniejszy modernistyczny budynek to Kościół Imienia Maryi - piękny przykład, że architektura sakralna może robić wrażenie, bez zbytniego zadęcia i przerostu formy nad treścią - justynapp@poczta.onet.pl
Odpowiedź spodobała mi się dlatego, że po pierwsze obiekt nie był jeszcze opisywany na blogu, a jest świetny i na pewno niedługo się tu pojawi, a po drugie odpowiedź spełnia wymagania formalne konkursu, jest prosta i na temat :)
Zwycięzcy gratuluję!

8 komentarzy:

 1. I like the bright, cheery colors and design!
  Warm regards from EAGAN daily photo in Minnesota, USA

  OdpowiedzUsuń
 2. Modernizm sie nie prosił otoczenia zeby do niego pasować, bo otoczenie zazwyczaj siue nadawalo do wymiany ;)http://2.bp.blogspot.com/-DNhna5UNKyI/Thnzz0TrkgI/AAAAAAAABOI/kGCstmp5p08/s1600/DSC04517.JPG natomiast tu w tym holu to juz kompletny Mondrian sie namalował

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy blog. Poznań mi się podoba od dawna choć jeszcze w nim nie byłem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. ps. a na parterze najtańsza i smaczna szama w mieście :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też ostatnio zwróciłam uwagę na ten budynek, jest bardzo w stylu realizacji skandynawskich

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest ok, ale przejeżdżając tamtędy, przez długi czas myślałem, że to ładnie ocieplony stary akademik z wielkiej płyty.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki za miłe słowa. Co do Mondriana, James, to jesteś w błędzie. Parter, jak i każda kolejna kondygnacja to kontynuacja wariacji z elewacji, tyle, że w innym nastroju kolorystycznym. Ale oczywiście Każdy może mieć swoje zdanie, co jako autorzy projektu szanujemy. Pozdrawiamy. Front Architects

  OdpowiedzUsuń