niedziela, 9 maja 2010

Biurowce Alfa - nowa koncepcja na Śródmieście

Biurowce i domy handlowe Alfa są jednym jednym z najbardziej kontrowersyjnych budynków w Poznaniu, o ile na Ratajach czy Winiarach, nie robiłyby na nikim większego wrażenia, to na Św. Marcinie wywołują spore emocje.
Wiadomo, że trudno wpasować nowe konstrukcje do starej zabudowy. W tym przypadku problemem nie jest projekt, ale przede wszystkim, kiepska jakość wykonania i 40-letnie zaniedbanie budynku. Funkcjonalizm opiera się upływowi czasu tylko i wyłącznie gdy jest dobrze wybudowany i zadbany.

English version:
Alfa offices and shopping centres are one of the most controversial buildings in Poznań - maybe in Rataje or Winiary they would not make any impression, but here in Św. Marcin St. they causes great excitement.
It's obvious that it is hard to fit to old buildings, but in this case not the project is a problem, but most of all - very poor quality and 40 years of neglect. Functionalism looks good only if it is good built and taken proper care of.


Pierwotnie projekt zabudowy budynkami alfopodobnymi obejmował większą część tej części miasta. Pozostałościami tego planu zagospodarowania z lat 60. są wolne place w okolicy Teatru Polskiego - tam miały powstać Bety, Gammy, Delty i co tam jeszcze się planistom z Miastoprojektu zamarzyło.
Initially was an idea to bulit Alfasomething buildings in bigger part of the city. Leftovers of that plan are free spaces in the city center, for example next to Polish Theatre - that is the place that was destined to be other Betas, Gammas, Deltas and whatever architects dreamed of.


Alfę budowano od 1965 do 1972 roku. Żeby zrobić na nią miejsce, wyburzono kilka okazałych kamienic o dobrym stanie technicznym.
Alfa has been built between 1965 and 1972. It was necessary to demolish a couple of good tenement houses.10 komentarzy:

 1. Brrr ciary mnie przechodzą na myśl i widok tych szkarad!

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozwolę sobie być innego zdania. Te budynki owszem, są zaniedbane, ale bardzo łatwo można je "stuningować" i unowocześnić tak, że przypominałyby np. Andersię. Podobnie te na Piekarach.

  Od dziecka mi się one podobały i były dla mnie symbolem wielkomiejskości Poznania, to nic, że na miarę PRL, ale jednak.
  Jestem połączeniem miłośnika zabytków i zwolennika ich rewitalizacji z fanem wieżowców i uważam, że mądre połączenie starych kamienic z wieżowcami, to fajna fuzja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ludzie co wy chcecie od tych budynków tylko dzięki nim wiadomo że to w.Marcin

  OdpowiedzUsuń
 4. dobrze by bylo zweryfikowac informacje dotyczace burzenia kamienic w dobrym stanie. to nieprawda

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie zweryfikuje tą informację, jeśli jest nieprawdziwa. Podaj jakieś źródła na ten temat?

  OdpowiedzUsuń
 6. Owszem, budynki te można by, a nawet powinno się "stuningować" ale prawdopodobnie jest to niemożliwe.
  Należą one do różnych osób a plan ich rewitalizacji powinien być spójny i przeprowadzony z rozmachem. Wymagałoby to wyobraźni i współpracy właścicieli. Niby nic wielkiego ale jestem w tej kwestii sceptyczny.

  OdpowiedzUsuń
 7. uwielbiam alfę...Wkurza mnie dziki pęd do burzenia postpeerelowskich budynkow(to tak jak w Paryzu pol miasta wyburzono pod NOWE I MODNE...m.in.w 19wieku....bzdura)

  OdpowiedzUsuń
 8. Okazałe kamienice, wartościowa architektura, którą rzekomo należało wyburzyć, to raczej bajki. Udało mi się odtworzyć sporą część powojennej zabudowy św. Marcina - perełek brak, najwyżej przeciętne budynki poszatkowane pustymi parcelami. Wizja Liśniewicza the best!

  OdpowiedzUsuń
 9. Pamiętam czasy, 20, 30 lat temu - biurowiec Alfa - przynajmniej jedno piętro zajmowały ówczesne WSS-y potem przemianowane na PSS'y

  OdpowiedzUsuń