niedziela, 28 lutego 2010

Delhi - stolica Indii

Kolejnym efektem mojej podróży po Indiach jest kilka fotografii ze stolicy - Delhi.
W ciągu kolejnych kilku dni na blogu pojawi się post o Chandigharze i może jeszcze kilka pojedynczych fotek z innych części Indii. Potem wrócimy do tematyki poznańskiej - żeby Was dlużej nie nudzić :))

Delhi jest drugim co do wielkości miastem Indii - ma 11 mln mieszkańcow (cała aglomeracja 17 mln).
Jest ważnym ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym i naukowym.

English version:
Another effect of my trip to India is a few pics from the capitol city - Delhi. Now there is time for a tiny announcement :) - the next post will treat about Chandigarh, there will appear even a few pics from other parts of India. And then we will be back to Poznań - just not to be bored :)

Delhi is the second biggest city of India - with 11 mlns of citizens (the whole aglomeration has 17 mlns).
It's an important administrative, science and industrial centre.


Piekny budynek jednego z hoteli. Prosty brutalistyczny wieżowiec z betonu na którym wyraźnie widać ślady belkowania.
A beautiful hotel building. Simple and brutal high rise of concrete, with clear signs of entablature.

Kolorowo-betonowo :)
Colorful concrete :)


Reklama piłkarskich mistrzostw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, które odbędą się za kilka miesięcy.
Here you have an add of Commonwealth Games 2010.

Kolejny hotel. Po moich zdjęciach można odnieść wrażenie, że wszystkie hotele są ładne i nowoczesne. Podczas gdy większość jest tylko trochę lepsza niż slumsy (no ale przedmiotem strony nie są slumsy, tylko ładne rzeczy).
Another hotel. After seeing my pics you may have an impression that all hotels are nice and modern. That's untrue - most of them is only a little bit better than slums (but here I try to show not slums, only nice things.)

Futurystyczny biurowiec na Connaught Place
Futuristic office building in Connaught PlaceBoczne wejście do delhijskiego dworca, zbudowane w latach 80.
One of entry do New Delhi Railway Station, built in the '80.

Brama Indii. Jeden z symboli Delhi. Zbudowana przez Brytyjczyków w hołdzie dla żołnierzy indyjskich poległych w I Wojnie Światowej.
India Gate, one of Delhi symbols. Built by British in honour to Indian soldiers, died during WWI.Siedziba jednego z anglojęzycznych indyjskich dzienników The Statesman.
Head office of one of many English-language Indian newspapers - The Statesman.
Bahaistyczna świątynia Lotosu. Zbudowana w latach 1980-86, wg projektu architekta Fariborza Sahby.
Lotus Temple, the Bahai House of Worship. The built was completed in 1986, designed by Fariborz Sahba.Światynia nawiązuje do kwiatu lotosu. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych Delhi. Od momentu otwarcia zwiedziło ją ponad 50 mln turystów.
The worship house building is similar to lotus flower. It's one of the biggest tourist attraction of Delhi. Since the opening it has been visited by 50 mlns of tourists.

3 komentarze:

 1. Nie wiem jak to zrobiłeś, ale na zdjęciach w ogóle nie widać brudu, którym normalnie aż ociekają Indie :) Ten kwiat lotosu przypomina operę w Sydney.
  Wrzucaj Chandigarh.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świątynia lotosu rewelacyjna. Fajnie, że blog nie umarł, zaglądałem tu co jakiś czas i myślałem, że się zniechęciłeś. Przydałby się porządny katalog poznańskiej moderny, jeśli wytrwasz, bo jest tego dużo, chociaż rzadko to spektakularna architektura. Zapraszam na mój blog, również kręci się wokół modernizmu, chociaż nie tylko architektury. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Blog zdecydowanie nie umarl. ostatnio bylo malo notek wlasnie z powodu podrozy po Indiach, ale teraz postaram sie to zmienic i czesto cos wrzucac, bo jest jeszcze mase rzeczy do sfotografowania w Poznaniu i nie tylko.
  Less- dzieki za mile slowa, ja tez czesto odwiedzam Twojego bloga i uwazam ze stoi na bardzo wysokim poziomie.

  OdpowiedzUsuń