środa, 11 lutego 2015

Panorama Poznania widziana z Okrąglaka

Z tarasu, położonego na ostatnim piętrze Okrąglaka, rozciąga się piękny widok na Poznań. 9 piętro, na którym jest umiejscowiony, to idealna wysokość dla podziwiania panoramy miasta, w którego centrum nie tak znów wiele jest wyższych od niego budynków.

Poznań nie ma szczęścia do tarasów widokowych. Najbardziej znany taras umiejscowiony w Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego, został jednak zamknięty wiele lat temu. Nowy, flagowy taras widokowy Poznania miał się znajdować w gargamelicznym Zamku na Wzgórzu Przemysła. Do dzisiaj go jednak nie otwarto (mimo, że jak wiele rzeczy w Poznaniu, miał być otwarty na Euro 2012).

Taras na dachu Okrąglaka jest zamknięty dla odwiedzających. Korzystać z niego mogą tylko najemcy biur położonych na najwyższym piętrze.

Na pierwszym planie widać neoklasycystyczny Teatr Polski, w oddali majaczy "Zamek" Przemysła i wieża Ratusza, a na horyzoncie elektrociepłownia na Karolinie.

Na wyciągnięcie ręki są wieżowce Alfy, górujące nad pokrytymi papą dachami kamienic przy ul. Kantaka i Św. Marcin.

Z Okrąglaka zobaczyć można Poznań w kilku stylach architektonicznych. Poniżej jego socrealistyczna część - plac Cyryla Ratajskiego.

Trochę modernizmu - Urząd Wojewódzki oraz budynek dowództwa wojska.

Zamek Cesarski schowany w gąszczu kamienic zdaje się być mniejszy niż obserwowany z placu Mickiewicza.

Ulica Fredry, a w oddali po lewej widać gmach Hotelu Merkury.

Widok na geograficzny środek Poznania - zbieg ulic Gwarnej i Św. Marcin.


Alfa i Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego.

Dom Książki - budynek, który może nam przypominać jak wyglądał Okrąglak jeszcze kilka lat temu - zniszczony, zaniedbany i oblepiony reklamami. Jednak w niedługim czasie planowana jest jego rewitalizacja.

Pozostaje mieć nadzieję, że taras Okrąglaka będzie dostępny dla szerokiej publiczności i więcej osób będzie miało szansę zobaczyć Poznań z nowej perspektywy.

9 komentarzy:

 1. Faktycznie. No to się popisałem. Nie pomyślałem, że dach jest wyżej niż piętro użytkowe :))) Już zmienione.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taras jest na piętrze użytkowym, jest ono mniejsze niż pozostałe piętra, resztę właśnie zajmuje taras, który faktycznie jest niedostępny dla osób z zewnątrz.

   Usuń
  2. Czyli co? Jednak nie ma szans na chwilę obecną żeby w ogóle wejść na taras i popstrykać sobie fotki?

   Usuń
 2. To faktycznie mylące. Po remoncie najemca najwyższego piętra urządził tam kuchnię i 1 pomieszczenie biurowe więc w sumie można też zaliczyć je jako użytkowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie ładne widoki, nawet nie wiedziałem, że aż tak świetnie to stamtąd wygląda :) trzeba będzie przekonać się na własne oczy :) ale zdjęcia bardzo fajne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie, nie wiedziałem ,że tam można wejść i że są takie widoki! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widoki naprawdę cudne :) panorama miasta ma w sobie coś ciekawego :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Panorama świetna, zresztą ten budynek też jest ciekawym kawałkiem architektury :)

  OdpowiedzUsuń