piątek, 21 lutego 2014

Najładniejsze podwórko w Poznaniu

Na początku istnienia Modernistycznego Poznania opisywałem Dom Towarowy Otto Sterna, który jest pięknym przykładem architektury secesyjnej. Jest również pierwszym budynkiem w Poznaniu w którym zastosowano konstrukcję żelbetową.

English version:
A couple years ago I wrote a post about Otto Stern's Warehouse, a beautiful example of Art Noveau. Also, it's a first building in Poznań made of reinforced concrete.

Bogata, ale dość zniszczona fasada budynku bardzo różni się od tego co można zobaczyć na podwórzach większości kamienic - jest to jedno z najładniejszych tego typu obiektów w Poznaniu.
It's a rich, but quite dirty, facade, totally different than all others facades in Poznań. For me, it's one of the most beautiful places in Poznań.

Podwórko współdzielą kamienice z ul. Wielkiej 21 i Woźnej 9.
W latach 90. przeszło ono renowację, która jednak zachowała charakter tego miejsca.
In the '90s the place got renovated, but it haven't lose any of its unique character.

Ściany kamienic od strony podwórza nie są klasycznie niewykończone czy też pokryte tanim odpadającym tynkiem - jak to ma miejsce w setkach podobnych kamienic. Ściany zostały wyłożone jasnymi płytkami klinkierowymi.
Walls from the yard side are completely unique, with clear clinker plates.


Typ elewacji zastosowany na podwórzu jest nie tylko efektowny ale i wieczny. Bez większych remontów i nakładów może przetrwać dziesiątki, a nawet setki lat. To się nazywa inwestycja na lata :)
That kind of facade is not only impressive, but also eternal. I am sure it will last for hundreds of years. We can call it a investment for years :)
Wyświetl większą mapę

7 komentarzy:

 1. Bardzo urocze są takie podwórka. Klimat tego typu podwórzy zarówno w Poznaniu (jak i pamiętam w dawnych latach w Zamościu) jest dla mnie pociągający. Lubię też, gdy takie podwórze jest od góry oszklone

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie nasz Poznań się prezentuje. A zdjęcia zrobione rewelacyjnie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kupiec Poznański zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pt. „MÓJ FYRTEL JEST TUTEJ”. Zasady oraz regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej www.kupiecpoznanski.pl. Zgłoszenia przyjmujemy od 1 kwietnia 2014 do 13 czerwca 2014 r drogą elektroniczną (zasady zgłoszeń zgodne z regulaminem). 12 laureatów konkursu, których zdjęcia komisja konkursowa uzna za najlepsze otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe m.in. tablet multimedialny, rejestratory wideo, kursy fotografii, bony podarunkowe.
  Aby wziąć udział w konkursie należy przysłać na adres konkursowy zdjęcie jednego ze swoich ulubionych miejsc w Poznaniu. Na zdjęciu jako element powinna pojawić się specjalnie dystrybuowana nalepka w formie papierowej (do odbioru w punkcie FOTOVIVA w Kupcu Poznańskim) lub w wersji cyfrowej (do pobrania ze strony internetowej www.kupiecpoznanski.pl)
  Zwycięskie prace zostaną opublikowane w specjalnym wydaniu kalendarza na rok 2014 dystrybuowanego przez zarząd Kupca Poznańskiego.
  Zapraszamy do udziału w konkursie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyjątkowo klimatyczne podwórko i bardzo ciekawy blog :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny obiekt , ciekawe kto jest właścicielem tego obiektu bo tak zadbane nieruchomości to rzadkość .

  OdpowiedzUsuń
 6. a jaka jest geneza podwórka obok ? - wejście od Woźnej - tam gdzie piekarnie - tam cegiełki z kolei są zielone

  OdpowiedzUsuń