czwartek, 20 września 2012

Okrąglak po remoncie

Okrąglak znajduje się u zbiegu ulic Mielżyńskiego i 27 Grudnia, w samym centrum miasta, niemal w jego geograficznym środku, który został wyznaczony na skrzyżowaniu ulicy Gwarnej i Św. Marcin.
Na miejscu w którym dziś stoi Okrąglak, niegdyś znajdowała się kamienica, w której swoją siedzibę miał Bank Cukrownictwa.

English version:
Okrąglak is located between Mielżyński St. and 27th December St., in the city center, almost exactly in its geographical middle. 

Stworzenie projektu Powszechnego Domu Towarowego powierzono Markowi Leykamowi. Leykam zaprojektował Okrąglak w roku 1948, jest on utrzymany w duchu dojrzałego modernizmu. Już rok później byłoby to niemożliwe. Było to związane z nieszczęśliwym splotem architektury z polityką, bowiem w 1949 roku jedynie słusznym stylem architektonicznym ogłoszony został socrealizm i tylko w tym stylu wolno było projektować budynki, szczególnie te o reprezentacyjnym charakterze.
 Okrąglak was designed by Marek Leykam. He projected the building in 1948, in the Modernism style. It was the last time to do it, cause one year later Socialism-realism became the one and only proper style, especially for public buildings.

Marek Leykam znany był z dużego poczucia własnej wartości i przekonania o swojej nieomylności w sprawach architektonicznych. Do anegdoty przeszły niektóre zachowania Leykama, który zwykł nie brać udziału w modnych w czasie PRLu niekończących się naradach i burzach mózgów z innymi architektami. Twórca Okrąglaka po prostu wchodził na nie, wygłaszał swoją opinię, po czym stwierdzał, że dalsza dyskusja jest niekonieczna, a nawet bezprzedmiotowa.
Marek Leykam was famous for his high self-esteem of and infallibility. He used to enter a room, interrupt a discussion, tell its own mind and simply leave.

Okrąglak był jednym z pierwszych w Polsce i pierwszym w Poznaniu budynkiem zbudowanym z prefabrykowanych elementów. Wpisuje się on do bardzo lubianego przez Marka Leykama nurtu „żyletkowców”, nazwa ta wywodzi się od specyficznego podziału elewacji na okna i rozdzielające je wąskie żelbetowe ścianki, przypominające właśnie żyletki. Ma 8 pięter, co w ówczesnych czasach było dość znaczną wysokością i należał on do wyższych budynków w mieście.
Okrąglak was one of the firsts buildings in Poland and the first building in Poznań made of prefabricated elements. The place looks a little bit like a razor blade, because of facade divided by windows. It has 8 floors, quite a lot for its own times and that's why it was one of the highest buildings in Poznań.

W 2005 roku Okrąglak zdobył nagrodę Złotego Quadro i został uznany za najlepszy poznański budynek półwiecza (1955-2005). Nagroda ta, przyznana została w czasach największego zaniedbania Okrąglaka, kiedy jego elewację zasłaniały gigantyczne banery reklamowe, w jego wnętrzach można było znaleźć jedynie bar z kebabem, sklep z używaną odzieżą i klub ze striptizem na najwyższym piętrze, a znaczna jego część stała pusta. Przyznanie nagrody zapuszczonemu wówczas obiektowi było dowodem jak dobrej klasy jest to architektura i jak doskonale Okrąglak wpasował się w przestrzeń miejską.
 In 2005 Okrąglak got Gold Quadro Award and got the title of The best Poznań building between 1955 and 2005. Unfortunately 2005 was the worst time for Okrąglak. By that time it was only home to a kebab bar, second hand shop and striptease club. Most of the building was completely empty. Maybe the award was a proof that Okrąglak fits the city very well.


Od 2003 roku Okrąglak jest wpisany na listę zabytków, jako pierwszy modernistyczny obiekt w Poznaniu, wpis został dokonany pomimo protestów dewelopera będącego jego ówczesnym właścicielem.
W 2011 roku ruszył jego gruntowny remont i przebudowa, w trakcie której został przywrócony wygląd Okrąglaka zgodny z pierwotnym projektem. Wyburzone zostały dokładane przez 50 lat przybudówki oraz zewnętrzna klatka schodowa, przywrócono jednolite okna i szary kolor „żyletek” na elewacji. 
Since 2003 Okrąglak is a historic building, regardless of all developer's protest.
In 2011 the renovation started and Okrąglak got its previous look - regular windows, grey plaster and 'razor blade' windows.


Wyświetl większą mapę

2 komentarze:

 1. I miał rację :)

  To jest naprawdę świetny budynek. Byłem w środku przed remontem (w 2001) i mimo ówczesnego zaniedbania pamiętam, jakie wrażenie na mnie zrobił. Pamiętam, że w środku w wielkim hallu były trzy niezależne ciągi schodów. Niestety nie mam żadnych zdjęć.

  Leykam kilka "żyletkowców" zbudował w Warszawie, ale żaden mu się nie "owinął" dookoła osi. Wszystkie (trzy? cztery?) są podłużne. I na szczęście są we w miarę dobrym stanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 4, w tym 1 podwójny, w kształcie litery U.

   Usuń