czwartek, 20 września 2012

Okrąglak po remoncie

Okrąglak znajduje się u zbiegu ulic Mielżyńskiego i 27 Grudnia, w samym centrum miasta, niemal w jego geograficznym środku, który został wyznaczony na skrzyżowaniu ulicy Gwarnej i Św. Marcin.
Na miejscu w którym dziś stoi Okrąglak, niegdyś znajdowała się kamienica, w której swoją siedzibę miał Bank Cukrownictwa.

English version:
Okrąglak is located between Mielżyński St. and 27th December St., in the city center, almost exactly in its geographical middle. 

Stworzenie projektu Powszechnego Domu Towarowego powierzono Markowi Leykamowi. Leykam zaprojektował Okrąglak w roku 1948, jest on utrzymany w duchu dojrzałego modernizmu. Już rok później byłoby to niemożliwe. Było to związane z nieszczęśliwym splotem architektury z polityką, bowiem w 1949 roku jedynie słusznym stylem architektonicznym ogłoszony został socrealizm i tylko w tym stylu wolno było projektować budynki, szczególnie te o reprezentacyjnym charakterze.
 Okrąglak was designed by Marek Leykam. He projected the building in 1948, in the Modernism style. It was the last time to do it, cause one year later Socialism-realism became the one and only proper style, especially for public buildings.

Marek Leykam znany był z dużego poczucia własnej wartości i przekonania o swojej nieomylności w sprawach architektonicznych. Do anegdoty przeszły niektóre zachowania Leykama, który zwykł nie brać udziału w modnych w czasie PRLu niekończących się naradach i burzach mózgów z innymi architektami. Twórca Okrąglaka po prostu wchodził na nie, wygłaszał swoją opinię, po czym stwierdzał, że dalsza dyskusja jest niekonieczna, a nawet bezprzedmiotowa.
Marek Leykam was famous for his high self-esteem of and infallibility. He used to enter a room, interrupt a discussion, tell its own mind and simply leave.

Okrąglak był jednym z pierwszych w Polsce i pierwszym w Poznaniu budynkiem zbudowanym z prefabrykowanych elementów. Wpisuje się on do bardzo lubianego przez Marka Leykama nurtu „żyletkowców”, nazwa ta wywodzi się od specyficznego podziału elewacji na okna i rozdzielające je wąskie żelbetowe ścianki, przypominające właśnie żyletki. Ma 8 pięter, co w ówczesnych czasach było dość znaczną wysokością i należał on do wyższych budynków w mieście.
Okrąglak was one of the firsts buildings in Poland and the first building in Poznań made of prefabricated elements. The place looks a little bit like a razor blade, because of facade divided by windows. It has 8 floors, quite a lot for its own times and that's why it was one of the highest buildings in Poznań.

W 2005 roku Okrąglak zdobył nagrodę Złotego Quadro i został uznany za najlepszy poznański budynek półwiecza (1955-2005). Nagroda ta, przyznana została w czasach największego zaniedbania Okrąglaka, kiedy jego elewację zasłaniały gigantyczne banery reklamowe, w jego wnętrzach można było znaleźć jedynie bar z kebabem, sklep z używaną odzieżą i klub ze striptizem na najwyższym piętrze, a znaczna jego część stała pusta. Przyznanie nagrody zapuszczonemu wówczas obiektowi było dowodem jak dobrej klasy jest to architektura i jak doskonale Okrąglak wpasował się w przestrzeń miejską.
 In 2005 Okrąglak got Gold Quadro Award and got the title of The best Poznań building between 1955 and 2005. Unfortunately 2005 was the worst time for Okrąglak. By that time it was only home to a kebab bar, second hand shop and striptease club. Most of the building was completely empty. Maybe the award was a proof that Okrąglak fits the city very well.


Od 2003 roku Okrąglak jest wpisany na listę zabytków, jako pierwszy modernistyczny obiekt w Poznaniu, wpis został dokonany pomimo protestów dewelopera będącego jego ówczesnym właścicielem.
W 2011 roku ruszył jego gruntowny remont i przebudowa, w trakcie której został przywrócony wygląd Okrąglaka zgodny z pierwotnym projektem. Wyburzone zostały dokładane przez 50 lat przybudówki oraz zewnętrzna klatka schodowa, przywrócono jednolite okna i szary kolor „żyletek” na elewacji. 
Since 2003 Okrąglak is a historic building, regardless of all developer's protest.
In 2011 the renovation started and Okrąglak got its previous look - regular windows, grey plaster and 'razor blade' windows.


Wyświetl większą mapę

poniedziałek, 17 września 2012

Modernistyczny Nowy Jork - Rockefeller Center

Rockefeller Center w Nowym Jorku to największy na świecie kompleks biurowy (743.000 m2 powierzchni użytkowej). Jego budowa rozpoczęła się wraz z wielkim kryzysem. Wielki kryzys, zmienił nieco jego przeznaczenie, gdyż według planów powstałych w bogatszych czasach miały to być budynki nie tylko komercyjne, ale powstać miała tam między innymi siedziba Metropolitan Opera.

English version:
Rockefeller Center in NYC is the world's biggest office complex (over 743.000 m2). 
Its building started in times of the Wall Street Crash of 1929. The crisis changed a little bit this place's destiny, because at the beginning Rockeffler wanted here not only bussiness buildings, but also f.e. an opera house for Metropolitan Opera.

Cały kompleks, którego budowa była zakończona w 1939 roku (chociaż na przełomie lat 60. i 70. powstały jeszcze 4 wieże) utrzymany jest w stylu art deco.
The whole complex, finished in 1939 (although 4 towers were built in the '60s and '70s) is a great example of Art Deco style.

Do namalowania fresków w jednej z części Rockefeller Center, zaangażowano słynnego meksykańskiego malarza, Diego Riverę. Malarz znany z komunistycznych sympatii, stworzył fresk, który przedstawiał Lenina maszerującego na czele pochodu pierwszomajowego. Zamawiający fresk Nelson Rockefeller, próbował nakłonić Diega do zmiany twarzy Lenina na jakąś bardziej anonimową, jednak, wobec braku porozumienia w tej kwestii, kazał problematyczne malowidło zamalować. Najpierw jednak wypłacił lewicującemu artyście wynikające z umowy honorarium, w zupełnie kapitalistycznej, zielonej walucie. 
Diego Rivera, a famous mexican painter, has been hired to create murals in one of the buildings. Rivera, know for his communist interest, made a mural presenting Lenin with a 1st May March. Nelson Rockeffeler, who was paying for the painting, tried to convince Diego to change Lenin's face, but Rivera didn't agree and Rockeffeler removed the painting. He also paid Rivera for his work, in totally capitalist, green bucks.


Najwyższym budynkiem Rockefeller Center jest GE Building. Na jego szczycie mieści się jeden z najfajniejszych punktów widokowych w Nowym Jorku - Top of the Rock. Widok na miasto jaki się z niego roztacza jest niesamowity i będzie stanowił przedmiot jednego z kolejnych postów na Modernistycznym.
The highest building of Rockefeller Center is GE Building, with one of the most enjoyable observation deck in the whole New York - famous Top of the Rock. The view is amazing and surely will be subject of one of my next posts.
Plakat w nowojorskim metrze. Lepiej zaadoptuj sobie wiewiórkę. Inaczej ona może przyjść po ciebie...
Poster in NYC subway. Let's adopt a squirrel. Or a squirrel will come after you...

poniedziałek, 3 września 2012

Okrąglak, Alfa i wiele innych - Zaproszenie na wycieczkę 8 września 2012

Zapraszam Was na wycieczkę po modernistycznym centrum Poznania.

Na spacerze dowiemy się na czym polega oryginalność i wyjątkowość tej architektury. Zobaczymy jak w planach architektów z lat 60. wyglądać miało wielkomiejskie centrum Poznania i dlaczego na miejscu planowanych wieżowców wciąż są puste place.

Zapraszam do zapisania się do wycieczki na Facebooku (oczywiście bez zapisania też można przyjść):
Wstęp jest oczywiście wolny.
Zaczynamy w Salonie Posnania (budynek Arkadii, ul. Ratajczaka 44) o godzinie 17:00, 8 września 2012 r. (najbliższa sobota)
W planie najsłynniejszy budynek w Poznaniu - Okrąglak
Najbardziej kontrowersyjny - Alfa

Najbardziej chyba zaniedbany - Dom Książki
I niedoceniony - Kamienica Telewizory i wiele innych.
 

Wyświetl większą mapę