sobota, 18 lutego 2012

Arena Poznań - wnętrza

Wnętrze Areny zostało zaprojektowane tak, aby pomieścić w nim jak najwięcej osób w bezpiecznych i komfortowych (oczywiście jak na lata 70.) warunkach.
Na trybunach znajdują się miejsca siedzące dla 4200 osób, a w razie potrzeby na parkiecie możliwe jest dostawienie miejsc dla niemal 1500 osób.

English version:
Arena's insides were designed to maximize its capacity, of course in safe and comfortable (in th '70s) conditions. 
Tribunes might accomodate 4200 people and there is a possibility to put 1500 additional seats.


Arena użytkowana jest na różne sposoby. Obywają się w niej zawody sportowe, trenują w niej pierwszoligowi koszykarze, organizowane są imprezy muzyczne, a uczniowie okolicznych szkół podstawowych mają na niej lekcje WF.
Arena is used for mulitiple purposes - sports meetings, concerts, even school physical trainings.
 Wewnątrz Areny można w całej okazałości zobaczyć kształt elementów konstrukcyjnych na których opiera się dach. Co ciekawe, wartości nacisków i konieczną wytrzymałość poszczególnych elementów konstrukcji, została obliczona w Poznańskim ZETO (Zakładzie Elektronicznej Techniki Obliczeniowej - jedna z pierwszych w Polsce firm zajmujących się informatyką) na komputerze Mińsk 22.
Inside you can see roof strucutral elements. What's interesting, pressures and resistance of every element were calculated in ZETO (one of first Polish IT companies) on Minsk 22 Computer.

W środku hali jeszcze lepiej niż na zewnątrz widać kiepski stan Areny i konieczność jej remontu.
When you look inside, necessity of a renovation becomes even more obvious.
 Marmurowe łupki zatopione w betonie, roślinki w doniczkach, lady ze sklejki na wysoki połysk - w Poznaniu coraz rzadziej można znaleźć takie perełki PRL-owskiego wykończenia i wyposażenia wnętrz i designu.
Marble slates engrossed in concrete, flowers in pots, counters made of plywood - it's hard to find such a PRL design curiosity.
Wyświetl większą mapę

3 komentarze:

  1. Parę innych ciekawostek dot. wnętrza : system oświetlenia zaprojektowano z 9-ma programami załączenia w zależności od rodzaju imprezy. Możliwe też było opuszczenie ekranu i wykorzystanie Areny jako kina. Arena wyposażona też była (bo czy jest to trudno wnioskowac) w stałe punkty do transmisji radiowo-telewizyjnej.

    Arena dostała też do towarzystwa ponoć "pawilon kasowy z 5 stanowiskami i kioskiem Ruchu" - stoi toto gdzieś tam jeszcze ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Mimo że relikt PRL to jakiś sentyment do tego miejsca jest. Dziś już bywam tam tylko na różnych targach i wystawach, niegdyś też na imprezach kulturalnych, koncertach (Budka Suflera, Papa Dance w latach swojej świetności), premierach kinowych- jak "Podróże Pana Kleksa". Sam nie wiem czy chciałbym inną halę w tym miejscu. Może faktycznie lepiej zachować wszystko co autentyczne, tylko nieco lepszy standard w niej wprowadzić tam gdzie się da.

    OdpowiedzUsuń