piątek, 20 maja 2011

Okrąglak w remoncie

W lutym 2011 roku rozpoczął się długo zapowiadany remont Okrąglaka. Okrąglak - ikona poznańskiego modernizmu i jeden z pierwszych budynków w Polsce postawiony z prefabrykowanych elementów - od lat czekał na to by ktoś o niego zadbał i przywrócił mu dawny blask. Remont i przebudowa ma doprowadzić (przynajmniej zewnętrznie) do stanu zgodnego z projektem Marka Leykama. W związku z tym usunięte zostały już zewnętrzne klatki schodowe, dodane wiele lat po jego zbudowaniu i oszpecające całość, niszcząc ogólne założenie bryły budynku. Trudno jedynie powiedzieć czy elewacji zostanie przywrócony brutalistyczny beton czy też zostanie pomalowana na biało i złagodzi przez to surowość bryły.

Wnętrza Okrąglaka mają zostać zamieniona na najbardziej luksusową przestrzeń biurową w Poznaniu. Trudno się temu dziwić - będzie to najlepszy adres w Poznaniu.
W miarę jak będzie postępował remont odwiedzę jeszcze Okrąglaka i zamieszczę kolejne zdjęcia.

English version:
In February 2011 a long expected renovation of Okrąglak has started. Okrąglak - the icon of Poznań modernism and one of first buildings in Poland made of prefabricated elements - has been waiting really long to get cleaned and have its old splendor. Renovation and rebuilding are supposed to give its old shape back, like the one designed by Marek Leykam. That's why outside staircases have been removed - they were added to the main building many years after its building, they disfigured the wholeness and destroyed main principles of its body. It's hard to say if there will be brutalist concrete or soothing white plaster....


Ślady po zewnętrznej klatce schodowej widoczne na Kwadraciaku
Traces of outside staircases, easy to see on "Kwadraciak" (kwadrat means a square)

Kwadraciak w całej okazałości
Kwadraciak in its glory


Okrąglak znów jest okrągły - bez przybudówek
Okrąglak is round again - without any outbuildings! (if you are not from PL - Okrąglak means something really round in Polish :) )


"nielegalne" zdjęcia przez dziurę w płocie. Oczywiście nie uszło to uwadze jednego z panów nadzorujących prace, który wypytał mnie dlaczego robię te zdjęcia. Na odpowiedź, że to na "Modernistyczny Poznań" pan wyraźnie się uspokoił. Ciekawe czy o stronie słyszał, czy może po prostu nazwa brzmi uspokajająco :)
"Illegal" pictures taken thanks to an hole in the fence. Of course I couldn't do it without being noticed by one of workers, who asked me, why I am taking these pics. I told him it's all because of "Modernistyczny Poznań" and he relaxed. Don't know if he knew my page or maybe the name sounds so calming? :)Największą wartością remontu jest zburzenie wszystkich przybudówek postawionych bez żadnego ładu koło Okrąglaka. Ciekawy jestem kto wydał na nie pozwolenie (o ile jakieś pozwolenie w ogóle było, bo jak widać po budce z kebabem koło Akademii Muzycznej - najciemniej jest pod latarnią).
The biggest advantage of these renovations is demolition of all these ugly outbuildings around Okrąglak. I am really wondering who let that happen (I don't even think there was any official permission to do that).Gruzy po przybudówkach - tak prezentują się dużo lepiej, niż kiedy straszyły stojąc :)
Ruins of outbuildings - I must say they look much better that way :)

3 komentarze:

 1. Te przybudówki które prezentujesz na zdjęciach zostały zaprojektowane równolegle z budynkiem przez Leykama i spełniały dość istotne funkcje w funkcjonowaniu budynku. Ta mniejsza to pozostałość tzw. czerpni powietrza stanowiącej integralną część systemu wentylacji, natomiast ta większa mieści stację transformatorową, pozostałości bunkrów węglowych, pomieszczenia kotłowni węglowej oraz windę towarową do wywozu popiołów. Budynek mimo iż niepozorny posiada 3 kondygnacje ( niepokrywające się ), a najniższa kondygnacja "wchodzi" jakieś 5 metrów w podwórze sąsiadującej kamienicy. Oba obiekty wizualnie pasowały do całości kompleksu, natomiast czas i nieudolne przeróbki zrobiły swoje...

  Pozdrawiam

  Tomek

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam sie z poprzednikiem iż przybudówki ładnie wpółgrały archiktektonicznie z Okrąglakiem, nie rozumiem dlaczego koniecznie musimy po latach przybliżyćsie do wizji architekta Leykama? Żaden architekt nie jest bogiem więc dlaczegoby nie wprowadzac po latach przeróbek pierwotnej koncepcji?

  OdpowiedzUsuń
 3. Leykam prawdopodobnie był bogiem ;-)

  OdpowiedzUsuń