środa, 6 stycznia 2010

Stara Rzeźnia - najciekawszy bo najbrzydszy budynek


Budynki Starej Rzeźni w Poznaniu, przy ul. Garbary były wznoszone w końcu XIX wieku, wg projektu Felixa Moritza.
W swojej masie reprezentują neogotyk i jako takie nie mogą stanowić przedmiotu zainteresowania tego bloga. Nie jest to jednak powód do zmartwienia, bo jako budynki ładne i malownicze są już więcej niż wystarczająco obfotografowane na innych fotoblogach :) :)

Jednak przy skrzyżowaniu ulic Garbary i Północnej, dzięki nieszanującej żadnego stylu przebudowie w latach 50. powstała wielka, tak brzydka i zaniedbana, że aż piękna, perełka - budynek chłodni.
Swoją skalą i architekturą nie pasuje zupełnie do zabudowań rzeźni. Za to pasuje do mojego bloga.

English version:
Old slaugterhouse's buildings in Poznań (Garbary St.) were built in the end of the XIX century, designed by Felix Moritz.
Most part of it represents neogothic style and they can not be a subject of interest of my blog. But you don't have to worry, cause they are pretty enough to be pictured in many many other blogs.

But, thanks to rebuilding from the '50, you can see a huge, so ugly and untidy that even pretty, cold store.
The cold store doesn't match the rest of Old Slaughterhouse at all. But it matches my blog exactly :)

4 komentarze:

 1. Rzeźnia jest piękna. Ciekawe czy doczekam się kiedyś sensownej adaptacji tego terenu.

  OdpowiedzUsuń
 2. mysle ze adaptacja tego terenu juz powoli nastepuje :) ja mam wrazenie ze w starej rzezni coraz wiecej sie dzieje... klimat tych budynkow jest dosc niepowtarzalny - nalezaloby go zachowac przy jednoczesnym uniemozliwieniu budowl zwykel rozpadniecie sie... a poki co wyglada jakby miala sie nasza stara rzeznia zwyczajnie sama rozwalic :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny był projekt umieszczenia w Starej Rzeźni Wydziału Prawa UAM. To miejsce pasowałoby na namiastkę miasteczka akademickiego, bo ten neogotyk jest bardzo podobny do neogotyku amerykańskich kampusów z Ivy League. No i poza tym prawnicy z UAM to byliby prawdziwi rzeźnicy :D:D

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie idealne miejsce na coś w rodzaju muzeum techniki. Ale niestety muzea są nierentowne, więc miastu nie opłacałoby się pakować w to pieniądze.

  OdpowiedzUsuń