poniedziałek, 30 listopada 2009

Okrąglak


Budynek Powszechnego Domu Towarowego projektu Marka Leykama został zbudowany w latach 1948-1954.
The building of Common Warehous designed by Marek Leykam was built between 1948 and 1954.


Jest to jeden z pierwszych budynków w Polsce zbudowany z prefabrykowanych elementów.
It's one of the first building in PL, built from prefabric elements.


Wizualizacja Okrąglaka po planowanej rewitalizacji.
Here you can see a visualization of Okrąglak, after its planned renovation.


Pierwotnie elewacja miała brutalistyczny wyraz - pozostawiono naturalny szary beton - zmieniono to dopiero w latach 90 - przemalowując ją na biało.
Również w czasie remontu w latach 90. wymienione zostały okna - na dzielone poziomą ramą, zachwiało to czyste proporcje elewacji.

Okrąglak jest jednym z niewielu (a chyba nawet jedynym) poznańskich budynków, których opis można znaleźć w światowych publikacjach o architekturze. W świadomości Poznaniaków nie wywołuje jednak tak pozytywnych skojarzeń - chyba, że związanych z zakupami w jego wnętrzach wiele lat temu.

English version:
Renovation made in '90 brought new windows - divided by a horizontal line, what made all the construction look unsteady.
Okrąglak is one of few (or even the only one) building in Poznań, which is popular all over the world. In consciousness of Poznań citizens it does not bring good memories - maybe only memories of shopping there many, many years ago.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam ten budynek, pamiętam, że przechodziłem koło niego w Poznaniu jeszcze nieświadomy co to za obiekt, od razu wpadł mi w oko :) Warszawskie budynki Leykama należą do moich ulubionych. Czy ten planowany remont Okrąglaka już się rozpoczął?

    OdpowiedzUsuń