piątek, 19 sierpnia 2016

Międzynarodowe Targi Poznańskie - 95 urodziny

W 2016 roku Międzynarodowe Targi Poznańskie obchodzą 95 urodziny. MTP istnieją od 1921 roku. Ich historia sięga nawet nieco dawniej, bo do roku 1911, kiedy to na miejscu dzisiejszych MTP odbyła się Wystawa Wschodnioniemiecka.


Na Wystawę Wschodnioniemiecką berliński architekt Hans Poelzig zaprojektował Wieżę Górnośląską, na której fundamentach stoi dzisiejsza targowa iglica. 


Wieża Górnośląska, mimo, że nie była przez Poznaniaków lubiana, była przykładem światowej klasy modernistycznej (czy raczej wczesnomodernistycznej architektury). 


Wieża Górnośląska stała się inspiracją dla Fritza Langa, który umieścił bardzo podobny budynek w swoim filmie Metropolis z 1926 roku. Film ten jest jednym z najważniejszych dzieł w historii światowej kinematografii. 


Międzynarodowe Targi Poznańskie są największą tego rodzaju instytucją w środkowej Europie, opanowały ponad połowę polskiego rynku imprez targowych.Najważniejszym wydarzeniem w historii MTP była z pewnością Powszechna Wystawa Krajowa z roku 1929, zwana powszechnie PeWuKą. 


O PeWuCe dość często wspominałem na Modernistycznym Poznaniu, dlatego, że dla jej potrzeb zmieniono nie tylko poznańskie targi, ale prawie całe miasto. 
Powstały ważne i znaczące dla Poznania obiekty, takie jak Dworzec Zachodni, Dom Studencki Hanka, Park Wilsona, Colegium Chemicum i wiele wiele innych. 


Tematyka imprez organizowanych na MTP jest niesamowita, od targów rolniczych Polagra do Poznańskich Targów Piwa, od plenerowych posiedzeń Zgromadzenia Narodowego do końcowych egzaminów adwokackich (to akurat już moje wspomnienie :)
Spacerując po targach w czasie, kiedy nie było na nich żadnej imprezy, czułem się nieustannie jakbym nie był w Polsce, tylko w w którymś z północnych stanów USA. Przez dłuższy czas zastanawiałem się skąd to wrażenie, myślałem, że to może architektura, albo materiały użyte przy urządzaniu budynków. Rzeczywistość była jednak inna. Wrażenie jest spowodowane uporządkowaniem reklam na terenie targów. Nie ma na nich wszechobecnej polskiej banerozy i billboardozy. Reklamy i znaki mają funkcję użytkową, a nie mają za zadanie wypalić przechodniowi oczu. 


Warto zwrócić uwagę na to jak ładnie mogłoby być w Polsce, gdyby zapanowano nad wszędobylskimi reklamami.
Największą salą na MTP jest Sala Ziemi. To na niej w 2016 r. odbyło się plenerowe posiedzenie polskiego Zgromadzenia Narodowego (czyli połączonych izb Sejmu i Senatu).W jednym z nowych budynków zachowano rosnące na jego miejscu drzewa. Wyglądają świetnie i nadają hali niesamowity klimat.

Targi to mieszanka stylów architektonicznych od okresu przed I wojną światową do czasów współczesnych. Niemal każda epoka zostawiła na nich swój ślad.

W czasie II Wojny Światowej budynki targowe zostały zniszczone w ponad 80%. Zniszczeń dokonały przede wszystkim bombardowania aliantów, którzy niszczyli zlokalizowaną na terenie targów fabrykę samolotów.
64-metrowa iglica stojąca na miejscu Wieży Górnośląskiej została zaprojektowana przez prof. Bolesława Szmidta.


Będąc na MTP warto zwrócić uwagę nie tylko na prezentowane wystawy, ale również na targowe budynki, jest to niemniej interesujące i pokazuje spory kawałek historii poznańskiej architektury.10 komentarzy:

 1. Jestem przekonany, że ten blog powinien znajdować się znacznie wyżej. Fajnie opracowane artykuły.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super post :D
  Bardzo fajne zdjęcia :D

  Zapraszam:D
  Odwdzięczam sie a każdą obserwacje :D

  grlfashion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe informacje. MTP to jedno z najciekawszych miejsc z Poznaniu. Jeśli dobrze pamiętam w ostatnim czasie zmienił się regulamin i żeby brać udział w targach trzeba być kupcem albo mieć akredytację dziennikarską...

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że ktoś zajmuje się taką tematyką. Nie wolno zapominać, jak nasze miasta wyglądały, choć tak szybko się zmieniają.

  OdpowiedzUsuń
 5. W targach poznańskich odbywa się naprawdę wiele ciekawych imprez z mojej branży. Ostatnio zdecydowałem się na wynajęcie hotelu i auto z wypożyczalni samochodów. Poznań da się lubić :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Serdecznie polecam targi odbywające się w Poznaniu, organizacja jest zawsze pierwszorzędna :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem czemu, ale zawsze miałem słabość do MTP... :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawie co to będzie za impreza jak będą 100 urodziny. Ja na pewno będę na ich.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetne zdjęcia architektury! Ciekawe co będzie na okrągłe 100 lat

  OdpowiedzUsuń
 10. Na takich targach się znaleźć to sama przyjemność. Można poznać trochę historię miasta, a przy tym dobrze się bawić. Dodatkowo na targach zawsze możemy się czegoś interesującego dowiedzieć, dlatego warto w nich uczestniczyć.

  OdpowiedzUsuń