wtorek, 7 stycznia 2014

Nowa Biblioteka Raczyńskich

Historia Biblioteki Raczyńskich sięga roku 1829, kiedy to zakończono budowę okazałego klasycystycznego gmachu przy placu Wolności – noszącego wtedy nazwę Placu Wilhelmowskiego.

English version:
The Raczynski Library was founded in 1829. It's building is a great classical place on Freedom Sq.

 
Biblioteka kosztowała niesamowitą wówczas sumę 120 tysięcy talarów, którą wyłożył w całości hrabia Edward Raczyński. Ile to było 120 tysięcy talarów w 1829 roku? W roku 1840 najemny robotnik rolny w czasie żniw mógł liczyć na dniówkę w wysokości 10 groszy czyli 1/3 talara. 
Odnosząc to do obecnego 5-dniowego tygodnia pracy i licznych świąt - robotnik musiałby na taki gmach pracować jedyne 1440 lat. 
Podejrzewam, że hrabiemu Raczyńskiemu odłożenie takiej kwoty przyszło nieco szybciej.
The Library was enormously expensive - it costed about 120 000 talars, paid by count Edward Raczyński. How much that was? Just think that in 1840 a farm worked earned about 1/3 talar per a day during harvest. It means that a worker would have to work for 1440 years to build a place like this one.
I'm quite sure count Raczyński saved the money much faster.
Władze pruskie nie chciały pozwolić na powstanie polskiej biblioteki w Poznaniu.  Wykorzystano więc pewien fortel - biblioteka oficjalnie miała być nowym pałacem miejskim dla rodziny Raczyńskich.  Ostatecznie w powstałej bibliotece mieli urządzone niewielkie mieszkanie.
 Officialy, the building was supposed to be a new palace for the Raczyński family, because Prussian government didn't want to agree to a new polish library.
In reality, in the library Raczyński had a small apartment.
Z biegiem lat, okazało się, że budynek jest dla zbiorów bibliotecznych zbyt ciasny. Pierwsze plany rozbudowy powstały jeszcze przed I WŚ, a następnie w czasie 20-lecia międzywojennego.
Many years after that the building became too crowded and tight.

Plany powróciły w latach 60. i 70., natomiast prawdziwy początek ruchów związanych z budową nowej części gmachu można wystartował w końcu lat 90.
There was a lot of plans to expand the library and finally in the end of the '90s they started to become a reality.

Projekt nowej części Biblioteki Raczyńskich wykonała pracowania JEMS Architekci z Warszawy. Ich projekt nawiązuje do starej części budynku, który ma pozostać częścią reprezentacyjną. 
Architektom udało się uniknąć naśladownictwa zabytkowego budownictwa za pomocą nowoczesnych środków, jakie mamy nieszczęście oglądać w innych miejscach Poznania.
The new part was designed by JEMS Architekci from Warsaw. The old building is supposed to be a representative part.
Foruntately, architects were able not to imitate, just create.

Nowy gmach ma powierzchnię prawie 12 tysięcy m2. Ma się w nim znaleźć nie tylko magazyn, czytelni i wypożyczalnia, ale także komercyjna kawiarnia.
The new building has almost 12 000 sqm. There will be not only a magazime, but also a reading room, a lending library and a cafe.Nowoczesne tendencje architektoniczne ujawniają się także we wprowadzeniu do pomieszczeń dużej ilości światła oraz roślin innych niż wieczne urzędowe paprotki. 
Realizacją tych założeń są duże pionowe przeszklenia elewacji ciągnącej się wzdłuż alei Marcinkowskiego, natomiast w holu posadzone zostaną kilkumetrowej wysokości drzewa, które będą przechodziły przez kilka kondygnacji i zostaną doświetlone będą poprzez system świetlików.
The whole place is very modern, also thanks to lots of light and green plants.
As you can see, there is a lot of glass facades. Also, architects plan to plan trees inside the building.Z Biblioteki Raczyńskich korzysta ok. 100 tysięcy Poznaniaków, którzy rocznie wypożyczają ponad 3 mln książek. Do najbardziej aktywnych czytelników należą dzieci, statystycznie młody czytelnik wypożycza rocznie ponad 20 książek. 
Z uwagi na to, że przechadzając się po poznańskich parkach i ulicach, dość trudno "potknąć" się o dzieci czytające książki w ilości hurtowej, podejrzewam, że liczby te są nieco zawyżone.
The Library has almost 100 000 users, who lend over 3 mlns of books every years.Kids are the most active readers and statistically every young reader lends 20 books every year.
I am afraid these numbers are a little bit ovverated, cause we don't see that many readers in parks or streets.Wyświetl większą mapę

5 komentarzy:

 1. Przynajmniej raz w tygodniu przechodzę obok tej biblioteki i byłam mile zaskoczona ile jest tam dzieci w części przeznaczonych dla maluchów. :) Gdzieniegdzie piszesz "zostaną", "ma być", ale gdy byłam tam ostatnio na spotkaniu z JEMSami, to tylko kawiarnia była nieczynna, ale mogło to wynikać z dość później pory wieczornej. Drzewa już są na pewno. ;) Archiwum też jest, tylko nie wiem czy już wszystko przenieśli.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo pobieżny artykuł, w zasadzie zbiór ogólnych wrażeń autora, niepoparty dokładniejszą wiedzą dotyczącą nowej rozbudowy. Odsyłam do sierpniowego (2013r.) numeru Architektura Murator w którym można poznać główne założenia jakie przyświecały architektom.
  @Kasia - kawiarenka nie działa, bo we wniosku o dofinansowanie unijne jej nie uwzględniono, a inwestycje dotowane przez Unię nie mogą przez kilka lat prowadzić działalności komercyjnej. Z kawiarenki można korzystać w godzinach pracy biblioteki i napić się kawy lub herbaty za darmo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje posty mają właśnie taki pobieżny charakter. Mają być rodzajem mojego niezobowiązującego i całkowicie subiektywnego komentarza na temat tego co widzę w naszym mieście. Nie silę się na techniczne wywody, bo nie znam się na nich :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OK, proszę wybaczyć szorstkość poprzedniego komentarza, będę miał to na uwadze przy kolejnych wpisach na blogu. Ale nadal polecam lekturę na temat tego budynku bo jest o wiele ciekawszy niż się wydaje gołym okiem. Nawet pomijając techniczne wywody, które są jeszcze ciekawsze :)

   Usuń
 4. Czekam na post o Fontannie Wolności!

  OdpowiedzUsuń