piątek, 13 września 2013

Najgorzej pomalowany blok

Wydawało się, że nic już nie jest wstanie przebić kolorystycznej degrengolady termomodernizowanych poznańskich blokowisk. Wydawać się mogło, że centrum miasta jest w miarę bezpieczne i nie grożą im decyzje rodem z zebrań spółdzielni mieszkaniowych. 
Tak wydawało nam się do 2011 roku, kiedy to spod rusztowania zaczęły wyglądać nowe kolory elewacji bankowego biurowca przy ul. Zwierzynieckiej 18.

English version:
I was almost sure there is nothing colorful-worse than Poznań housing estates. I was almost sure the city center is safe.
But in 2011, when for the first time I got a chance to see this place in Zwierzyniecka St., all my hopes and dreams vanished.


Trudno było uwierzyć własnym oczom, że budynek w tak bardzo eksponowanym punkcie Poznania można pomalować na kolory rodem z podkarpackiej dyskoteki.
Tym bardziej, że biurowiec znajduje się na przeciwko DS Jowita, w którym mieszkają studenci z zagranicznych wymian, niedaleko są Targi, a więc gość odwiedzający nasze miasto na pewno wyrobią sobie odpowiednią opinię o guście Poznaniaków. Goście gośćmi, ale najgorsze, że sami musimy na to patrzeć.
Still, it's hard to believe that a building in such a famous place in Poznań has such ugly colours.
It's even more surprising because of its location - not so far from Adam Mickiewicz University and Poznan International Fair. But - they are only guests and we have to look at it everyday.Barwy bloku zostały wybrane spośród kilku propozycji Invest Banku przez byłą (wtedy jeszcze aktualną) miejską konserwator zabytków Marię Strzałko. Uważała ona, że taki nowoczesny budynek winien być pomalowany na intensywne kolory (?) i zawsze na takie kolory tego rodzaju budynki były malowane (???), tylko farby te były słabej jakości i z biegiem lat blakły. No cóż - takich blubrów dawno już nie słyszałem.
The famous colours have been chosen by Maria Strzałko, Poznań heritage conservator (now ex conservator). She said a modern place like should have intensive colours and places like this have always been painted just like this one now, but paints had bad quality and faded. What can I say - I have never heard anything more stupid.

Blok sąsiaduje z jednym z najlepszych modernistycznych budynków Poznania - Marago, a z drugiej strony z interesującą secesyjną kamienicą.
Building has very interesting neighbours - Marago,one of the best Poznań modernist buildings and a really nice Art Noveau tenement house.
Wyświetl większą mapę

9 komentarzy:

 1. nie przesadzaj bo za granicą też są takie kolorowe budynki i jakoś nikomu to nie przeszkadza a przynajmniej miasto wygląda bardziej kolorowo a nie na każdym rogu betonowy kloc albo stara kamienica z odłupanym tynkiem. .

  OdpowiedzUsuń
 2. masakrą to jest ta secesyjna kamienica obok, którą nikt od lat już się nie zajmuje! Straszy dużo bardziej niż ten kolorowy modernizm.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przesadzasz zdecydowanie. Takie budynki nadaj miastu koloru. Połączenie ciemno niebieskiego z pomarańczem, jest dużym kontrastem, ale tez bardzo ładnie do siebie pasuje. Zdecydowanie lepiej wyglądają takie żywe kolory niż ten bezpłciowy pastelowy róż. Zgodzę się z przedmówcą, ze największą masakra to ta kamienica, która za jakiś czas będzie trzeba wyburzyć bo nie restaurowana będzie grozić katastrofa budowlana.

  OdpowiedzUsuń
 4. kolory takie mondrianowskie, układ elewacji też, może dlatego wersja przypadła do gustu Pani konserwator..

  OdpowiedzUsuń
 5. Dlaczego ktoś płaci za takie artykuły? Kolor zdecydowanie lepszy niż budynku obok. Trochę mi przykro, że piszę w ogóle jakiś komentarz, lecz mnogość bezsensownych artykułów mnie zastrasza. Jeżeli to był test dla autora to dla mnie nie zdał. treść 2, tekst ogółem 2. PS. Kamienica jest w trakcie modernizacji, ale dużo łatwiej jest pomalować kilka płyt na pomarańczowo niż odrestaurować prawdziwie zabytkową budowlę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak wlasciwie to nikt mi nie placi za te artykuly, pewnie dlatego ich poziom jest taki rzenujacy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Żenujące są żenujące komentarze.
  Panie Marcinie, proszę się nie przejmować i pisywać dalej.
  I tak Pana podziwiam, że robi Pan świetną robotę za darmo, dla pasji, innych stać tylko na marudzenie i niczym nie podparte komentarze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgadzam się w 100% - budynek sam w sobie nie jest zły, ale te kolory mają się nijak do otoczenia jak i do samego Marago - najlepiej wyglądałby pomalowany na biało lub jasno beżowo.

  OdpowiedzUsuń