poniedziałek, 3 grudnia 2012

Siedziba Wydawnictwa Pallottinum

Niemal na przeciwko kiczowatego Collegium Stomatologicum, znajduje się skromny i funkcjonalny budynek Pallottinum.

English version:
Almost opposite to ugly Collegium Stomatologicum we can find a nice,elegant and modest building - Pallotinum.
Pallottinum to wydawnictwo założone w 1948 roku przez księży Pallotynów. Znane jest przede wszystkim z wydania pierwszego od czasów księdza Jakuba Wujka, całkowitego i nowego tłumaczenia Pisma Świętego na język polski - Biblii Tysiąclecia.
Pallotinum is a  publishing house founded in 1948 by Pallotines. It's quite famous thanks to Millenium Bible, the main Polish Bible translation.

Początkowo wydawnictwo miało kiepskie warunki lokalowe. Dopiero w 1972 roku rozpoczęto budowę obecnej, wygodnej i dużej siedziby. Oddano ją do użytku w 1975 roku.
In 1972 the building has started and was finished three years later, in 1975.

Budynek utrzymany jest w stylu funkcjonalistycznym, niepozbawiony jest jednak sporej dozy elegancji i bardzo przypomina podobne realizacje z okresu międzywojennego.
The building is an exemple of Functionalism style. It's quite elegant and reminds me of similiar buildings built during the Interwar period.

Pallottinum wydawało także takich autorów jak Zofia Kossak, Gustaw Morcinek, Jan Parandowski czy Roman Brandstaetter.
Pallotinum has also published other famous Polish authors, f.e. Zofia Kossak, Gustaw Morcinek, Jan Parandowski, Roman Brandstaetter.

Wyświetl większą mapę

3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe zdjęcia. Jeśli jest Pan zainteresowany współpracą w tworzeniu treści dla naszej redakcji zapraszam do kontaktu z nami.
  redakcja@naszpoznan.info

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale jest powojenny? Ponadczasowa architektura - znam bardzo podobne budynki stojące w Warszawie, które pochodzą z... 1939 roku.

  OdpowiedzUsuń
 3. masz wspaniałego bloga! będzie mi miło jeśli spodoba Ci się mój i również go zaobserwujesz ;))

  OdpowiedzUsuń