niedziela, 6 listopada 2011

Bloki również mogą wpaść w ciąg - ul. Grunwaldzka

Przy ul. Grunwaldzkiej, na przełomie lat 50. i 60. powstała oryginalna jak na poznańskie warunki realizacja urbanistyczna. Jest nią 5 funkcjonalistycznych bloków mieszkalnych, wraz z umiejscowionymi pomiędzy nimi parterowymi budynkami handlowo-usługowymi.
Bloki są ulokowane w ciągu, frontami skierowane prostopadle do ulicy, co pewnie chociaż trochę ochrania mieszkańców od hałasów ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Elewacje bloków są siatką naprzemiennie ułożonych okien i balkonów (chociaż właściwe są to loggie, ale ta pompatyczna nazwa pasuje raczej do elementów poznańskiego ratusza, a nie do skromnego bloku).
Budynki handlowe pierwotnie miały proste w pełni przeszklone fronty, ale próby dziadowskiego ulepszenia i upięknienia modernizmu skutecznie to zmieniły na rzecz gipsowych sztukaterii i plastikowych płacht z reklamami.

English version:
A quite interesting urban realization came into life between the '50s and '60s on Grunwaldzka St. I am talking about 5 totally functionalist blocks of flats, with small, single storied, merchant/service buildings between them. Fronts of the buildings are located perpendicular to the street, so probably it protects flats at least a little bit against all loud street noises. Facades are like a net of alternate windows and balconies (though it's more like a loggia, but such a pompous name fits better city hall than a simple block of flats). Small bungalows were meant to have glass facades, but hard efforts to make this place uglier caused a change - plaster stucco works and plastic advertisements.


Wyświetl większą mapę

2 komentarze:

  1. Uwielbiam to miejsce, sposób w jaki budynki ustawione są wzdłuż ulicy daje wspaniały efekt. Przydałoby się ujednolicenie ich a przede wszystkim Pawilonów! przypomina mi to miejsce w Amsterdamie
    http://imganuncios.mitula.net/3_kamers_piet_heinkade_163_3000_92158533652807652.jpg

    OdpowiedzUsuń
  2. szkoda, że nie zajrzałeś do środka. budynki są wyposażone w kozackie windy, które poruszają się wzdłuż okratowanego szybu, tak, że można sobie zobaczyć windę. osobiście widziałem taki patent tylko na filmach i właśnie w tych blokach ;)

    OdpowiedzUsuń