piątek, 28 maja 2010

Stadion Olimpii Poznań

Stadion Olimpii Poznań na Golęcinie został zbudowany w latach 1951 - 1954.
Na ten kompleks sportowy składa się stadion piłkarsko-żużlowy (obecnie gra tam Poznaniak Poznań i jeździ PSŻ Poznań - Skorpiony), stadion lekkoatletyczny, korty tenisowe i hotel.
Całe założenie obiektu, położonego w zielonym klinie wcinającym się w miasto, niedaleko jeziora Rusałka, na bardzo dużym terenie, jest czymś unikalnym na skalę krajową.

Od powstania stadion był wiele razy modernizowany i przebudowywany.

English version:
Olimpia Poznań Stadium in Golęcin was built between 1951 and 1954. It is a big sports complex, including a football playing field (home of Poznaniak Poznań), a cinder path (for PSŻ Poznań - Skorpiony), an athletic fields, tennis courts and a hotel. The whole place, located in a green part of city, near Rusałka lake, is an unique thing in the whole country.
The Stadium has been renovated many times.
Mimo, że to zdjęcie umieściłem w mało eksponowanym miejscu tego posta, to te zaniedbane bramki wejściowe z żelbetowymi daszkami sprowokowały mnie do zajęcia się stadionem golęcińskim.
Przez to, że już ze 20 lat temu odpadł od nich cały tynk to wyglądają czysto brutalistycznie.
Though I put this pic in the middle of my post, that was the reason to take pictures of Olimpia - neglected gates with ferroconcrete roofs.


Część obiektu jest od lat nieużywana i zaczyna żyć własnym życiem.
Some parts haven't been used in years and now they get their own lives :)

7 komentarzy:

 1. Niegdyś stadion posiadał miano najpiękniej położonego w Europie. Nie mogę patrzeć jak to wszystko niszczeje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam ostatnio na Olimpii i myślałam że zastanę ją w lepszym stanie technicznym. Nie mogę zrozumieć jak tak piękny obiekt który powinien być utrzymywany w czystości i porządku rozpada się tak szybko. Olimpia Poznań to obiekt który powinien być szanowany i powinien być oczkiem w głowie wszystkich ludzi nie tylko z poznania ale tez z całego województwa wielkopolskiego. Szkoda tak cudownego obiektu!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. trzeba by tam ze 2 olimpiady jedna po drugiej zorganizować, a może by jeszcze wróciło do żywych,

  OdpowiedzUsuń
 4. Wie ktoś może ile metrów ma dokładnie bieżnia lekkoatletyczna na tym stadionie?

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy trzeba zapłacić, aby korzystać z bieżnią? Albo może ktoś używa?

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie, nie trzeba. Bywam tam 4/5 razy w tygodniu i korzystanie darmowe. Niedawno nawet zaczęli się tam kręcić jacyś ochroniarze ;)

  OdpowiedzUsuń